Pásová pila

Mé plánované projekty mne vedly také ke stavbě pásové pily.Dosud jsem vlastnil jen malou hobby cirkulárku/hoblovku ze setu z NDR. Ten strojek jsem kdysi v sedmdesátých letech vyhrál v loterii MON (Mezinárodní organizace novinářů)! Byla to bruska s přídavnými strojky - kompresorem, cirkulárkou a hoblovkou, namontované zůstaly poslední dvě součásti. Ale na tom se spousta věcí udělat nedá.

 Co tedy dál? Je to na koupi docela drahý stroj. Tak jsem se začal rozhlížet po internetu a vynořil se mi úžasný stavitel dřevěných strojů Matthias Wandel. A na světě byla volba stroje, který budu stavět.

Koupil jsem jeho plánky a začal nakupovat materiál. Překližky, 3/4 '' hoblovaná prkna, Sololit, dubovou fošnu na namáhanější součásti. Spojovací materiál, motor, elektro. Celkem dost je toho. Bez plánků by se to stavělo hodně těžko, pomůže jak rozpiska, tak konstrukční řešení. Některé detaily jsem nakonec udělal jinak, zejména vodítka pásu. Naučil jsem se při stavbě strojků používat kuličkových ložisek. Součástka za pár korun umožňuje vytvořit skutečný stroj. Podle Matthiase jsem potom postavil i podstavec pily se dvěma šuplíky. Dost řečí, do díla!

Nářez prken,

A další kousky.

Následovalo slepení sendvičového rámu pily disperzním lepidlem.

Vyrobené součásti.

 

Součásti krytu.

 

 Rámeček napínacího mechanismu pásu.

Zvedací mechanismus pásu s domečkem hřídele a regulací sklonu horního kola.

Spodní kolo a nosič stolku a spodního vodítka.

 

Základna motoru a napínák klínového řemene pohonu.

Stolek stroje a nosič horního vodítka pásu. Na pozdějších snímcích je vidět namísto dřevěného vodítka zdokonalené ocelové.

 

Stroj bez krytů.

Výroba stojanu.

 Pokrok ve stojanu.

Zakrytovaný stroj značky Lepus na stojanu.

Zdokonalené, ocelové vodítko pilového pásu.