Jiří Zajíc

Osobní web

Statistika

Počet zobrazení článků
130834

Připojeni

Právě přítomno: 29 hostů a žádný člen

Citát

Sezóna v pekle

SEZÓNA V PEKLE

(výňatky)

Nemýlím-li se, býval svého času můj život hostinou, při které se otvíralo kdejaké srdce, při které tekla vína všeho druhu.

Jednou večer jsem si posadil na klín Krásu. - A shledal jsem, že je hořká. - A urážel jsem ji.

Obrnil jsem se proti spravedlnosti.

Utekl jsem. Vám, ó čarodějnice, ó trampoty, ó nenávisti, byl svěřen můj poklad!

Dospěl jsem až tam, že v mé mysli pohynula veškerá lidská naděje. Vrhl jsem se tlumeným skokem dravce na každou radost, abych ji zadusil.

Svolal jsem katy, abych se zahryzl při dokonávání do pažby jejich pušek. Svolal jsem pohromy, abych se udusil pískem, krví. Neštěstí bývalo mým bohem. Natáhl jsem se do bláta. Osušil jsem se v povětří zločinu. A zahrál jsem pěkné, ztřeštěné kousky.

A jaro mi přivodilo ohavný, idiotský smích.

Nuže, napadlo mne, když jsem se právě nedávno ocitl takřka v posledním tažení abych se dal do hledání klíče k někdejší hostině, v níž bych možná zase nabyl chuti k životu.

Tímto klíčem je Milosrdenství. - Toto vnuknutí svědčí o tom, že jsem snil!

"Zůstaneš hyenou..." atd., křičí zlý duch, který mne ověnčil tak rozkošnými máky. "Vysluž si svou smrt za všechny své choutky, za sobectví a za všecky smrtelné hříchy."

Ach, příliš jsem jich přebral: - Avšak zapřísahám tě, drahý Ďáble, jen ne tak podrážděný pohled! A zatím, než dojde na těch několik posledních drobných podlostí, vytrhuji ze svého zatracencova zápisníku těchto několik odporných lístků pro tebe, kterému se líbí na spisovateli nedostatek popisného a poučného nadání.

ARTHUR RIMBAUD

Pásová pila

Mé plánované projekty mne vedly také ke stavbě pásové pily.Dosud jsem vlastnil jen malou hobby cirkulárku/hoblovku ze setu z NDR. Ten strojek jsem kdysi v sedmdesátých letech vyhrál v loterii MON (Mezinárodní organizace novinářů)! Byla to bruska s přídavnými strojky - kompresorem, cirkulárkou a hoblovkou, namontované zůstaly poslední dvě součásti. Ale na tom se spousta věcí udělat nedá.

 Co tedy dál? Je to na koupi docela drahý stroj. Tak jsem se začal rozhlížet po internetu a vynořil se mi úžasný stavitel dřevěných strojů Matthias Wandel. A na světě byla volba stroje, který budu stavět.

Koupil jsem jeho plánky a začal nakupovat materiál. Překližky, 3/4 '' hoblovaná prkna, Sololit, dubovou fošnu na namáhanější součásti. Spojovací materiál, motor, elektro. Celkem dost je toho. Bez plánků by se to stavělo hodně těžko, pomůže jak rozpiska, tak konstrukční řešení. Některé detaily jsem nakonec udělal jinak, zejména vodítka pásu. Naučil jsem se při stavbě strojků používat kuličkových ložisek. Součástka za pár korun umožňuje vytvořit skutečný stroj. Podle Matthiase jsem potom postavil i podstavec pily se dvěma šuplíky. Dost řečí, do díla!

Nářez prken,

A další kousky.

Následovalo slepení sendvičového rámu pily disperzním lepidlem.

Vyrobené součásti.

 

Součásti krytu.

 

 Rámeček napínacího mechanismu pásu.

Zvedací mechanismus pásu s domečkem hřídele a regulací sklonu horního kola.

Spodní kolo a nosič stolku a spodního vodítka.

 

Základna motoru a napínák klínového řemene pohonu.

Stolek stroje a nosič horního vodítka pásu. Na pozdějších snímcích je vidět namísto dřevěného vodítka zdokonalené ocelové.

 

Stroj bez krytů.

Výroba stojanu.

 Pokrok ve stojanu.

Zakrytovaný stroj značky Lepus na stojanu.

Zdokonalené, ocelové vodítko pilového pásu.

Copyright © 2019. All Rights Reserved.