Jiří Zajíc

Osobní web

Statistika

Počet zobrazení článků
118089

Připojeni

Právě přítomno: 7 hostů a žádný člen

Citát

Sezóna v pekle

SEZÓNA V PEKLE

(výňatky)

Nemýlím-li se, býval svého času můj život hostinou, při které se otvíralo kdejaké srdce, při které tekla vína všeho druhu.

Jednou večer jsem si posadil na klín Krásu. - A shledal jsem, že je hořká. - A urážel jsem ji.

Obrnil jsem se proti spravedlnosti.

Utekl jsem. Vám, ó čarodějnice, ó trampoty, ó nenávisti, byl svěřen můj poklad!

Dospěl jsem až tam, že v mé mysli pohynula veškerá lidská naděje. Vrhl jsem se tlumeným skokem dravce na každou radost, abych ji zadusil.

Svolal jsem katy, abych se zahryzl při dokonávání do pažby jejich pušek. Svolal jsem pohromy, abych se udusil pískem, krví. Neštěstí bývalo mým bohem. Natáhl jsem se do bláta. Osušil jsem se v povětří zločinu. A zahrál jsem pěkné, ztřeštěné kousky.

A jaro mi přivodilo ohavný, idiotský smích.

Nuže, napadlo mne, když jsem se právě nedávno ocitl takřka v posledním tažení abych se dal do hledání klíče k někdejší hostině, v níž bych možná zase nabyl chuti k životu.

Tímto klíčem je Milosrdenství. - Toto vnuknutí svědčí o tom, že jsem snil!

"Zůstaneš hyenou..." atd., křičí zlý duch, který mne ověnčil tak rozkošnými máky. "Vysluž si svou smrt za všechny své choutky, za sobectví a za všecky smrtelné hříchy."

Ach, příliš jsem jich přebral: - Avšak zapřísahám tě, drahý Ďáble, jen ne tak podrážděný pohled! A zatím, než dojde na těch několik posledních drobných podlostí, vytrhuji ze svého zatracencova zápisníku těchto několik odporných lístků pro tebe, kterému se líbí na spisovateli nedostatek popisného a poučného nadání.

ARTHUR RIMBAUD

Islamistický TROJSKÝ KŮŇ v České republice

Napsal Yekta Uzunoglu

Recense

Útlou knížku Yekty Uzunoglu jsem přečetl jedním dechem. Co naplat, Yekta je básník a spisovatel. Myslím, že knihu bude číst jedním dechem každý.

Jenom nevím, zda každý uvěří. Předtím, než jsem přišel do styku s jedním chapadlem chobotnice činovníka, o němž Yekta píše, bych s tím měl také problémy. Naivně jsem věřil tomu, že policie je v podstatě OK, s nějakými menšími defekty. Že justice je v podstatě OK, s nějakými menšími defekty. Bohužel osobní zkušenost mne přiměla přejít k posici, že naše policie a justice jsou v podstatě defektní, s nějakými menšími ostrůvky positivní deviace.

Přečtěte si tu knížku. Je napínavá jako špionážní romány, skutečnost, o níž Yekta píše, s nimi má mnoho společného. Na rozdíl od nich se ale jedná o skutečnost. Pravda je neuvěřitelná, lež bývá uvěřitelnější. Pravda vzniká, lež někdo pečlivě vytváří.

Čtěte pozorně, najdete také personální kontext s Berdychovým gangem. Už ani nemluvím o tom, že sečtělý čtenář najde konotace s Kafkovým Procesem. Porozhlédněte se i po webu, najdete Yektovy krásné texty, třeba http://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=580475

Fandím odvážnému Kurdovi, lékaři s duší básníka, jednomu z mála lidí, odškodněných za nezákonnou vazbu. Knihu můžete koupit zde.

Jiří Zajíc

Copyright © 2019. All Rights Reserved.