Jiří Zajíc

Osobní web

Statistika

Počet zobrazení článků
135217

Připojeni

Právě přítomno: 9 hostů a žádný člen

Citát

Neštěstí

 

Nevěřte, že se člověk může stát šťastným neštěstím jiných.


Lucius Annaeus Seneca

 

Metanolová aféra

otřásla Českou republikou

Počet obětí se blíží čtyřicítce a nezdá se být konečný, protože se vynořují zásoby pochybných nápojů. Není to nic nového, ani typicky českého. Již první republika měla svou metanolovou aféru a ani vyspělé evropské země se takovým tragédiím nevyhnuly. I za totality, která měla pod kontrolou kdeco, ale každý pohyb jednotlivce přece jen kontrolovat nedokázala, našli železničáři cisternu, lahodně vonící alkoholem. A ochutnali.

Z té doby se traduje hodně drsný vtip:

Sedí ajznboňáci v poledne u cisterny s alkoholem. Pepa říká: Franto, dolej, už se stmívá!".

Co je to metylalkohol a jak působí

Methanol (mimo chemii dle PČP metanol), methylalkohol, karbinol, je nejjednodušší alifatický alkohol. Používá se pro něj též dnes již zastaralý název dřevný líh či dřevitý líh. Jde o bezbarvou, alkoholicky páchnoucí kapalinu, neomezeně mísitelnou s vodou. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý, což je problémem při záměně s ethanolem. Methanol vzniká i při alkoholovém kvašení, avšak nikoli v množství ohrožujícím život (povolené množství je 12 gramů na litr). Metylalkohol sám jedem není, jedem jsou až zplodiny jeho zpracování organismem. Z hlediska principu je to důležité, z hlediska dopadu je to ale jen slovní hříčka.

Výroba

Původně se vyráběl suchou destilací dřeva, především bukového, přičemž vzniká směs methanolu, kyseliny octové a acetonu. Kyselina octová se ze získané směsi odstraňuje neutralizací vápnem (hydroxidem vápenatým) a methanol spolu s nepatrným množstvím acetonu se oddělí destilací. Podle této metody výroby dostal triviální název dřevný líh. V době 2. světové války se v okupované střední Evropě – i u nás – používal pro nedostatek benzínu u civilních automobilů pohon na tzv. dřevoplyn, vyráběný v generátorech suchou destilací bukového dřeva. Hlavní složkou dřevoplynu byl právě methanol. V současné době se průmyslově vyrábí katalytickou hydrogenací oxidu uhelnatého z vodního plynu, tj. směsi vodíku a oxidu uhelnatého za vysokých teplot (250 °C) a tlaků (5 až 10 MPa) a za přítomnosti katalyzátorů na bázi směsi mědi, oxidu zinečnatého a oxidu hlinitého podle rovnice:

CO + 2 H2 → CH3OH.

Použití

Methanol má širokou škálu použití, mj. jako:

  • rozpouštědlo
  • přepracování řepkového (příp. jiného rostlinného) oleje na tzv. bionaftu (směsi methyl-esterů mastných kyselin, např. MEŘO)
  • přísada do nemrznoucích směsí
  • denaturační činidlo pro denaturaci ethanolu (už se prakticky nepoužívá)
  • přísada do pohonných látek nebo jako samostatná pohonná látka (zejména u přeplňovaných spalovacích motorů a zejména v USA)
  • jako surovina pro výrobu jiných organických látek, např.:
    • formaldehydů (oxidace, příp. oxidativní dehydrogenace methanolu)
    • kyseliny mravenčí
    • kyseliny octové (karbonylace methanolu - proces MONSANTO)
    • dimethyletheru (ekologický hnací plyn pro aerosolové spreje)
    • methyl-terc.-butyletheru (MTBE, aditivum do benzinu; v současné době se pro podezření z karcinogenity uvažuje o možnostech jeho nahrazení).
    • alternativní výrobu směsí podobných benzínům a plynovým olejům (s následným přepracováním na paliva).

Z hlediska ekonomiky je důležitý, protože náklady na jeho výrobu jsou podstatně nižší než náklady na výrobu etanolu, a lze jej dle výše uvedeného použít zejména na výrobu paliv a nemrznoucích směsí (hlavně do ostřikovačů).

Rozpoznání methanolu

Methanol se laboratorně prokazuje plynovou chromatografií, podle chuti, vůně ani vzhledu ho rozpoznat nelze. Orientačně ho bezpečně nelze odlišit ani podle barvy plamene

Další způsob zjištění obsahu metanolu je jeho oxidace na formaldehyd pomoci manganistanu draselného. Jestliže je metanol přítomen, manganistan se redukuje na oxid manganičitý, vyloučený v pevném stavu. Tento pokus lze popsat jednoduchým příkladem. V nádobě se smísí asi 1 ml vzorku s 4 ml 40% kyseliny sírové. Za stálého chlazení a promíchávání se postupně přidává asi 1 g jemně drceného manganistanu. V případě, že vzorek obsahuje metanol, zmizí červenofialové zbarvení roztoku a začne sedimentovat oxid manganičitý.

První pomoc

První pomoc při intoxikaci methanolem je vypít dvě deci kvalitního 40% alkoholu (např. vodka) a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ethylalkohol totiž zpomalí rozklad methanolu a vytvoří tak prostor pro lékařský zásah.

Jak došlo k aféře

Věc je stále ve vyšetřování. Objevilo se několik rozporných verzí. Každopádně muselo někde dojít k vědomé záměně metylalkoholu za etylalkohol. Z jakých důvodů se to mohlos stát? Napadají mne dvě možná vysvětlení. První: peníze, ekonomický zájem použít levnější surovinu. Druhé: konkurenční boj s úmyslem dostat konkurenci do tepláků. Koneckonců, zase peníze. Ať tak či tak, rozhodně se jednalo o naprostou bezohlednost k lidským osudům. Do oběhu se při tom dostalo velké množství metylalkoholu. Lze předpokládat, že se na začátku řetězu jednalo o celý vagón. Několik tisíc litrů stále ještě chybí.

Proč k tomu vůbec mohlo dojít

Je to business pro nadnárodní chemické koncerny. Methanol vyrábějí a prodávají významné chemické koncerny, které měly už v hitlerovském Německu podíl na likvidaci milionů lidí v koncentračních táborech (Zyklon B). Ten řetězec událostí se odvíjel v Evropské unii od roku 2002, kdy pozice metanolu byla z pozice zvlášť nebezpečný jed překlasifikována na vysoce toxickou látku a potom v roce 2010 na pouze toxickou látku, jejíž použití do nemrznoucích směsí je povoleno. Směrnice musela být zapracována do české legislativy. Do roku 2010 se methanol (CH3OH) do České republiky dovážel daleko méně, protože při výrobě nemrznoucím směsí nejen do aut nesměl být podle tehdejšího zákona používán, protože methylakohol je velmi jedovatá látka, která způsobuje závažné a nevratná degenerativní poškození nervů. V roce 2010 vyšla směrnice Evropské unie, která zrušila zákaz používání methanolu do rozmrazovacích směsí a ostřikovačů do aut.

Pročpak asi?

Jedná se o lobby chemických koncernů, které vyrábějí miliony tun methylalkoholu a ovlivňují, jak známo, úředníky v Bruselu. Nikoli tedy úředníci EU sami od sebe, ale představitelé chemických koncernů lobbingem diktují legislativní předpisy platné v EU.

Rozhodují peníze, nikoli zdraví a lidské životy. Česká republika - členský stát EU, musela zrušit zákaz používání methylalkoholu. V legislativě ČR je proto od r. 2010 je povoleno používat rozmrazovací a ostřikovací směsi, obsahující methylalkohol, do aut osobních, nákladních, TIR i do speciálních vozidel. Dovážený methylalkohol od chemických koncernů je mnohem levnější než u nás po staletí vyráběný ethanol. Ethylalkohol (Ethanol C6H5OH) se vyrábí zkvašováním cukerných roztoků. Methylalkohol je vyráběn synteticky hydrogenací kysličníku uhelnatého.

A tak, vážení občané České republiky, nyní, kdy nastává zimní období, neopomeňte se při nákupu rozmrazovacích směsí do ostřikovačů skel pořádně podívat na etiketu, co směs obsahuje. Používáte-li směs s obsahem methylalkoholu, přiděláváte problém zdravotnímu stavu všech osob, které v autě vezete. Vdechujete totiž látku, jejíž metabolity jsou krajně nebezpečné.

Legislativa (neúplná)

  • Nařízení vlády č. 10/1999 Sb., kterým se zrušuje nařízení vlády č. 192/1988 Sb., o jedech a některých jiných látkách škodlivých zdraví, ve znění pozdějších předpisů, a kterým se pro účely trestního zákona stanoví, co se považuje za jedy
  • Směrnice 1999/45/ES
  • Nařízení vlády č. 25/1999 Sb.

Stát selhal

V jednadvacátém století v civilizaci ve střední Evropě se několik desítek lidí otrávilo metylalkoholem. Stalo se to ve státě, ve kterém zástupci likérek a výrobců a dovozců destilátů a vín nejméně deset let nahlas referují, že na území ČR bují černý trh s alkoholem. Svá tvrzení dokládali nejen statistickými údaji, ale i zprávou soukromého detektiva Kubiceho. Přesto orgány činné v kontrole potravin, kontrole trhu a zdravé konkurence, v kontrole živností a ve výběru daní, v kontrole dodržování obchodního zákona a v kontrole péče o zdraví národa nespolupracovaly nebo vůbec nekonaly. Výsledkem je metylalkoholová kauza, se kterou se nyní potýkáme a ještě dlouho potýkat budeme.

Copyright © 2019. All Rights Reserved.